Kategorie: 2009-10

O mateřské škole

Mateřská škola byla slavnostně otevřena 30. ledna 1979. Původně čtyřtřídní, má od roku 1991 tři třídy. Změnou zákonů o délce mateřské dovolené ubyla jeslová třída, kam chodily děti od 2 do 3 let. Do uvolněných prostor byla přestěhovaná místní obecní knihovna, dnes Knihovna Vlasty Javořické. Od té doby je kapacita zbývajících tříd zcela naplněna. O děti se stará stabilizovaný pedagogický sbor, omlazený po odchodech některých pracovnic do důchodu. Podobné je to i u provozních pracovnic.

Předškolní vzdělávání se uskutečňuje podle školního vzdělávacího programu, ale snažíme se ho obohatit o některé další aktivity. Je to především nabídka kroužků – keramického, angličtiny, tělovýchovného, v minulosti hudebně pohybového, letos výtvarně pracovního. Mimo to je u dětí velmi oblíbené chodit cvičit do tělocvičny v základní škole. Oproti našim menším prostorám tam mají lepší podmínky pro pohybové vyžití. Každoročně také jezdíme na plavecký výcvik.  Několikrát v průběhu školního roku se snažíme zajistit pro děti kvalitní divadelní představení , letošní první bude v říjnu „Divadélko kouzel a soutěží“, které se bude konat v mateřské škole a v listopadu k nám přijedou naši staří známí klauni Hugo a Fugo. V prosinci pojedeme do Jindřichova Hradce na Krýzovy jesličky, a tak si zpříjemníme adventní čas. V červnu vyrážíme na výlet za poznáním okolí. Největší akce, které pořádá mateřská škola, jsou Dětský karneval a Dětský den. Jsou určeny nejen našim dětem, ale i dětem větším, jejich rodičům a zájemcům z širokého okolí. To je spojeno s činnostmi vyžadujícími nasazení celého pracovního kolektivu, pomoc z řad některých bývalých pracovnic dnes v zaslouženém důchodu, děvčat, která u nás vykonávají pedagogickou praxi a bývalých i současných rodičů. A samozřejmě taky dary sponzorů. Bývají osloveni téměř všichni podnikatelé v obci a navzdory svým vlastním problémům spojeným se současnou těžší ekonomickou situací na akce pro děti vždy přispějí. Výrazně taky přispívá zřizovatel, Obec Studená.
Velmi pěkná je spolupráce se základní školou, budoucí prvňáčci chodí na návštěvy do ZŠ před zápisem, seznamují se s prostředím a učitelkami, býváme pozváni i na divadelní představení, která organizuje škola. Spolupracujeme i se sborem pro občanské záležitosti obce, děti vystupují na akcích pro důchodce, na MDŽ, Dni matek, Vítání občánků apod. Máme dobré vztahy a místní organizací Svazu tělesně postižených, s místními hasiči, s obecní knihovnou v naší budově. Hodně dobře je hodnoceno na konci školního roku slavnostní rozloučení s předškoláky v obřadní síni obecního úřadu za účasti rodinných příslušníků dětí, s projevem pana starosty, kde děti dostanou dárečky na rozloučenou a knihu pro první čtení.
Událostí v mateřské škole je tolik, že školní rok vždy velice rychle uteče. My zaměstnanci se pokaždé po prázdninách těšíme na nově příchozí děti.

3 / 2021
Dnes je 1. 3. 2021