Kategorie: Ze života školy

Den Země – Ukliďme Česko

V pátek 3. května jsme se učili trochu jinak než obvykle. Již potřetí proběhl na naší škole projektový den s názvem Den Země – Ukliďme Česko.

Abychom nebyli monotónní a změnili program tohoto dne oproti minulým rokům, pozvali jsme si na pomoc odborníky na oblast životního prostředí z poradenské firmy Eko-Signet. Ti přijeli s propagačním stánkem kolektivního systému EKOLAMP, u kterého čekalo žáky prvního stupně malé povídání o tom, co a jak EKOLAMP sbírá. Každá třída 1. stupně pak strávila přibližně 25 minut na připravených stanovištích, kde žáci hledali cestu bludištěm ke sběrné nádobě, naslepo třídili žárovky z pytle nebo chytali „úsporky“ na háček. Pro druhý stupeň bylo ve stejný čas připraveno zajímavé povídání s projekcí o ekologii, odpadech i úsporných svítidlech.Žáci se dozvěděli, co se dál děje na skládce s odpadem, který vyhodí do koše, proč je třeba odpady třídit i to, kam s použitými úspornými žárovkami, obsahujícími nebezpečnou rtuť, aby mohly být ekologicky zlikvidovány, a další zajímavosti. Je třeba říct, že oba programy splnily naše očekávání, pro žáky byla událost velmi atraktivní a ti šikovní a správně odpovídající si od k.s. EKOLAMP odnášeli nějakou drobnou hračku nebo sladkost.

V 10:00 hodin byl vyhlášen poplach. Do poslední chvíle nebylo úplně jisté, zda vyrazíme do ulic, počasí nám opravdu nepřálo. Avšak žáci ukázali velkou chuť a vůli a odhodlaně vyrazili (přece se nebudeme učit!?). Žáci a vyučující tedy navlékli rukavice, chopili se pytlů a vyrazili do různých uliček a končin Studené opět poklidit nepořádek.

Po dvouhodinovém úklidu nastaly rozporuplné pocity (například se ukázalo, že opravdu nejsme z cukru). Očekávali jsme zlepšení co do počtu nasbíraných pytlů (čím méně, tím lépe). Nakonec jsme jich napočítali hrubým odhadem kolem 45, k tomu je třeba připočítat velké množství železa a dalšího podobného odpadu. Zlepšení oproti minulým rokům zde opravdu je, ale pořád mi tento počet nepřijde malý. Nejvíce bylo plastu, ten tvořil přes 80 procent odpadu. Věříme v lepší zítřky…

Děkuji všem, kteří se akce zúčastnili. Poděkování patří iniciativě Ukliďme Česko, která nám poslala pytle, rukavice a další materiály, dále Obci Studená za odvoz odpadu. Ten mohli občané pozorovat před školou přibližně čtyři dny, pěkná podívaná!

print Formát pro tisk

Kalendář akcí

5 / 2020
Dnes je 31. 5. 2020
22. týden roku
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Vyhledávání


Naše škola

snimek_006.jpg

img

img