Mgr. Jitka Bučinová - Arménie, Jerevan 11. 11. – 17. 11. 2018

Neuplynulo ještě ani čtrnáct dní od návratu ze studijního pobytu v Jerevanu v rámci projektu Globální rozvojové vzdělávání 2018, který pořádá NIDV Praha, a já už jsem nesčetněkrát odpovídala na otázku „jaké to bylo, co mi to přineslo“. Pokusím se to shrnout v několika bodech.

Stručně bych to vyjádřila asi takto: bylo to náročné (12 hodin na cestě tam, 12 hodin na cestě zpět, tříhodinový časový posun, každodenní nabitý program), ale bylo to úžasné, poučné, příjemné a pro mě nové, protože jsem byla na takové studijní cestě poprvé.

Výběr škol, které jsme navštívili, byl zajímavý. Většina z nich byla srovnatelná s našimi, i když odlišnosti by se našly. Líbily se mi taneční zrcadlové sály, divadelní sál i malé „auly“ s dřevěným schodištěm, kde měli žáci i běžné hodiny nebo je mohli využívat i ve svém volném čase. Naopak jsme byli, myslím, všichni šokováni úrovní jedné státní školy, kde byla zima, žáci se učili v bundách, učitelé používali elektrické ohřívače, viděli jsme neupravené třídy, vytrhané parkety, otlučené zdi, zábradlí, schody a celkově škola působila spíš jako vězení s malými okénky ve dveřích jako průhledy do cel. Tuto atmosféru podtrhla ještě přítomnost policistů v uniformách coby dozorů na chodbách. Naopak jsem byla překvapena vysokou úrovní angličtiny u žáků, studentů i učitelů téměř ve všech školách, které jsme měli možnost poznat.

Návštěva muzeí, památníku i klášterů byla zajímavá. Díky velmi milé a příjemné průvodkyni jsme se dozvěděli hodně informací.

Město Jerevan je městem kontrastů. Na jedné straně krásné historické i moderní stavby, krásná pěší zóna, na druhé straně otřesné paneláky, nepořádek v ulicích i blízko centra. Pro nás překvapivý a neobvyklý byl potravinový trh. V ulicích Jerevanu jsme se cítili bezpečně, lidé byli milí a vstřícní.

Velký vliv na zdárný průběh pobytu měla naše dobrá parta opravdu milých a vtipných lidé z různých koutů republiky a naši skvělí průvodci Míša a Bin. Jim patří bez nadsázky velký dík.

Děkuji za možnost prožít skvělý týden, který mi, mimo všechno výše napsané, umožnil se i trochu „odstřihnout“ od každodenní náročné práce ředitele školy.

PS:  Pondělí po návratu bylo také vyčerpávající.

12 / 2018
Dnes je 19. 12. 2018