Projektový den v Jindřichově Hradci

V rámci dotačního programu Šablony II se žáci 8. a 9. ročníku zúčastnili projektového dne v Jindřichově Hradci. Ohlasy v pokračování článku.

Ve čtvrtek 9.květnajsme se zúčastnili projektového dne v Jindřichově Hradci. Začínali jsme na Gymnáziu Vítězslava Nováka, kde nám žáci třetího ročníku vyprávěli o chemii. Nejdříve nám představili periodickou tabulku prvků. Na druhém stanovišti nám přednášeli o Marii Curie Sklodowské a o radioaktivitě. Na třetím stanovišti jsme hráli pexeso s prvky. Na čtvrtém stanovišti nám studenti sehráli scénky o objevení některých prvků. Nakonec jsme viděli pokusy se vzácnými plyny, radioaktivitou a reakce sodíku a draslíku s vodou.

Po návštěvě gymnázia jsme navštívili Dům gobelínů. Mohli jsme si prohlédnout, jak gobelíny vypadají a paní nám vyprávěla o organických a anorganických barvivech.

Nakonec jsme se podívali do Rádia Česká Kanada. Nejprve nám paní říkala o rádiu. Potom jsme si mohli zkusit mluvit do živého vysílání a nahrát zprávy. Později nám pan moderátor vysvětloval, jak fungují počítače a kde se co nastavuje. Když nám skončila návštěva v rádiu, jeli jsme domů.

M. Říhová

Ve čtvrtek 9. května se naše a osmá třída zúčastnila projektového dne na gymnáziu v Jindřichově Hradci. Do Hradce jsme jeli hned ráno autobusem. Počasí nám moc nepřálo. Byla zima a pršelo. Cesta autobusem uběhla rychle. Autobus nám zastavil kus od gymnázia. Tam jsme chodili různě po třídách, kde pro nás žáci měli připravený program. Povídali nám něco o Mendělejevově tabulce prvků a celkově o prvcích. Dozvěděli jsme se, kdo a jak objevil fosfor, radon nebo vzácné plyny. Na závěr jsme dostali malý test, křížovku nebo se nás ptali na různé otázky. Bylo to zábavné a poučné. Viděli jsme i některé pokusy. Když jsme prošli všechny třídy, šli jsme se podívat do gobelínky. Tam nám vysvětlovali, jak a čím se barví bavlna.

Potom jsme navštívili rádio Česká Kanada. Dozvěděli jsme se, co všechno obnáší práce v rádiu. Někteří si zkusili moderovat zprávy a vstup do živého vysílání. Všem se to velice líbilo. Náš výlet jsme zakončili krátkým rozchodem.

V. Slavíková

Ve čtvrtek 9. 5. jela 8. a 9. třída do Jindřichova Hradce.

První zastávka byla na Gymnáziu Vítězslava Nováka, kde nás čekali různé aktivity na téma chemie – periodická tabulka 150 let od založení.

Druhá zastávka byla v muzeu gobelínů, kde nám říkali, jak se látky barví různými květinami.

Třetí a také poslední zastávka byla v rádiu Česká Kanada. Tam jsme zjistili, jak to chodí ve studiu a dva spolužáci měli živý rozhovor v rádiu. Poté se čtyři spolužáci vydali zkusit si namluvit zprávy a ostatní se dozvídali různé zajímavosti.

Celý „výlet“ se mi velice líbil.

N. Šimandlová

V brzkých hodinách čtvrtečního dne jsme se vydali do Jindřichova Hradce. Po příjezdu jsme navštívili gymnázium, kde jsme se dozvěděli něco o periodické tabulce. Žáci gymnázia nám sdělili historii i budoucnost tabulky. Předvedli nám chemické pokusy a zahráli nám scénky v roli známých chemiků a fyziků.

Poté jsme navštívili místní gobelínku, kde nás seznámili s chemickými prvky. Po zakončení návštěvy gobelínky nám starší paní řekla, jak se barví provázky.

Poslední zastávkou bylo rádio Česká Kanada. Mohli jsme si tu vyzkoušet živý vstup a pracovníci nám vysvětlili, jak to v takovém rádiu chodí.

Nakonec jsme měli i malý rozchod a celý výlet jsme ukončili ve školní jídelně.

E. Bínová

9 / 2019