Spolupráce s SSTO Dačice

Od září opět pokračujeme ve spolupráci s SSTO Dačice zapojením do projektu IKAP. Skupinka zájemců navštěvuje jedenkrát za 14 dnů ve středu odpoledne technický kroužek v Dačicíh. Dále je čeká několik projektových dnů, příprava a prezentace zvoleného výrobku a na závěr opět třídenní pobyt v Brně. Zážitky z červnového pobytu si můžete přečíst v pokračování článku.

Součástí naší účasti v projektu ICAP bylo i třídenní pobytové soustředění, na které jsme se všichni celý rok hodně těšili. A pak konečně přišlo pondělí 17. června a my jsme ráno čekali na autobusovém nádraží. Naše skupina nastupovala jako poslední, tak s námi čekal i pan Ing. Ferda, který rozdal poslední instrukce, popřál nám šťastnou cestu, příjemný pobyt a hezké zážitky. Tohle všechno se nám vyplnilo.

Ubytování jsme měli zařízené v Brně na kolejích Mendelovy univerzity v hezkých dvou a třílůžkových pokojích s příslušenstvím a stravování v jejich menze. Po příjezdu na koleje jsme se rychle zabydleli, vyzvedli si balíček se svačinou a obědem a vyrazili „šalinou“ ke hvězdárně na Kraví hoře. Už před hvězdárnou nás zaujaly dalekohledy, zvedání závaží s gravitací na různých planetách a také jsme se mohli na jednotlivých planetách zvážit. Ale většinu nejvíc zaujalo tvoření plastických obrazů zamačkáváním kovových kolíčků. Uvnitř pro nás měli připravený film ve 3D. Dostali jsme brýle, udělali si pohodlí na polohovacích sedadlech a sledovali film na kupoli nad hlavou. Cestu do mincmistrovských sklepů jsme zvolili pěšky přes hrad Špilberk. Líbil se nám krásný pohled na celé Brno, ale i napevno připevněné zvony s pohyblivými srdci a hluboká studna s krásným kováním. V mincmistrovských slepeních jsme měli štěstí na báječného průvodce, který nám vysvětlil i prakticky předvedl výrobu mincí ve středověku, provedl nás sklepením, popovídal o jejich výstavbě i výrobě cihel, ze kterých jsou sklepy vybudovány. Protože jsme byli ukáznění a pozorní, za odměnu s námi došel i ven na náměstí a ukázal, kudy jsme procházeli pod zemí. Potěšil nás i rozchod, který většina z nás využila na občerstvení u McDonalda. Po návratu na koleje jsme si po výborné večeři a krátkém odpočinku pod vedením pana učitele Svobody zahráli fotbal, chvíli se podívali na film a uložili se k spánku, abychom ráno byli čerství a odpočinutí.

Druhý den jsme se hned po snídani vydali za novými zážitky na brněnské výstaviště do VIDA centra. Tady bylo na jednom místě shromážděno tolik technických vymožeností, že jsme nevěděli kam dřív. Naštěstí jsme na to měli celé dopoledne, tak jsme se mohli k jednotlivým exponátům vracet a užít si ty nejzajímavější. Někteří jsme si zkusili i simulátor pro výcvik kosmonautů. Líbila se nám i venkovní expozice s vodou. Po obědě nám promítli film o oceánech, opět ve 3D, a tím jsme návštěvu VIDA centra ukončili. Protože jsme měli dostatek času, bylo rozhodnuto, že místo městské hromadné dopravy využijeme na přesun vlastní nohy a cestou si prohlédneme další část města. Zastavili jsme se i u proslulého brněnského krokodýla. Po krátkém rozchodu už na nás čekal další program v Labyrintu pod Zelným trhem. Opět jsme měli neuvěřitelné štěstí na bezvadného průvodce. Informace byly pro nás srozumitelné a mnohdy i vtipné. Líbil se nám jeho bezprostřední a kamarádský přístup. Poslechli jsme si historii města Brna, vyprávění o kopání zdejších sklepů a chodeb, prohlédli si, jak se zde uskladňovali potraviny. Dozvěděli jsme se i spoustu informací o životě tehdejších obyvatel, o krčmách, trestání opilců a lapků i o využívání trhu. K vidění zde bylo i velké množství výrobků starých mistrů.

Poslední den jsme se hned po probuzení sbalili a po snídani nastoupili do autobusu na zpáteční cestu. Cestou jsme navštívili ještě Kralice. V Památníku Bible kralické jsme si prohlédli tiskařský lis, na kterém se Bible tiskly. Jeden výtisk jsme dokonce dostali na památku. Zašli jsme i do sklepů pod zbytky místní tvrze a navštívili místní kostel se starými freskami a novou křížovou cestou. Po pořízení společné fotografie před památníkem už nás čekal jen zbytek cesty domů. Unavení, ale spokojení a plní dojmů jsme se pak rozešli do svých domovů.

Celý pobyt jsme si opravdu užili. Děkujeme všem, kteří se podíleli na zajištění, přípravách i konečné realizaci.

skupina ZŠ Studená

10 / 2019