Úspěch našich mladých cyklistů

Ve čtvrtek 16. května 2019 jsme se zúčastnili oblastního kola dopravní soutěže mladých cyklistů v Dačicích. Tuto akci organizoval Městský úřad v Dačicích - odbor dopravy ve spolupráci s dalšími institucemi (BESIP, PČR, ČČK, DDM JH ad.). Soutěže se zúčastnilo pět družstev v mladší kategorii a šest ve starší.

Podařilo se nám vyslat dvě družstva. Ta měla jasný cíl: umístit se do třetího místa, aby si zajistila účast na okresním kole o týden později na domácím poli ve Studené. V mladší kategorii se o to snažili Tomáš Tichý, Vojtěch Svoboda, Lucie Matoušková a Silvie Doleželová. Ve starší Jan Michálek, Lukáš Brabec, Karolína Doskočilová a Blanka Čurdová.

Na žáky čekala čtyři stanoviště: zdravověda, jízda zručnosti, jízda městem a testy z dopravní výchovy. Žáci si s celým programem poradili velmi dobře, i proto jsme věřili, že nám ta pomyslná bedna vyjde. Co jsme však úplně nečekali, byla skutečnost, že při vyhlašování výsledků budeme až tak moc překvapeni. V obou kategoriích jsme totiž zvítězili! V jednotlivcích dále vyhrála Silvie Doleželová, Lukáš Brabec byl druhý! Žáci si odvezli pohár, diplomy, ceny, řízek v žaludku a pocit, že za týden si opět zazávodí.

O týden později, ve čtvrtek 23. 5. 2019, jsme vyrazili na dopravní hřiště ve Studené. Zde utkalo devět nejlepších týmů z Jindřichohradecka, Dačicka a Třeboňska. Našim cílem bylo umístěno v polovině startovního pole, při správné konstelaci bedna. Čekaly nás opět stejné disciplíny, avšak jízda městem probíhala tentokrát na super moderním dopravním hřišti, kterým se Studená pyšní. Průběh jednotlivých soutěží naznačoval, že si vedeme dobře a že bychom mohli pomýšlet celkem vysoko. Při vyhlášení z toho bylo 3. místo pro starší kategorii! Mladší vybojovali 5. místo. Úspěch se tedy dostavil. Je tam však pomyslné ALE, které jsem ze žáků i sám ze sebe vycítil: vždy to může být lepší, individuální chyby nás připravily o ještě lepší umístění. Oceňuji žáky, že těch chyb jsou si vědomi, že chtějí i příště uspět. I to je jeden z cílů: poučit se! Dále bych chtěl vyzdvihnout samostatnou přípravu žáků, vzali to opravdu poctivě, a to se na výsledcích jednoznačně projevilo. Vytvořili během těchto dvou soutěží výbornou partu, kde jsem za celou dobu nezaslechl věty v duchu „tys nám to zkazil“. A toho si cením úplně nejvíce.

Dopravní soutěže v obou obcích byla na vysoké úrovni, jak po stránce organizace, tak po linii závodnické. Výbornou atmosféru nám připravili například deváťáci, kteří pomáhali na jednotlivých stanovištích, cítili jsme se opravdu jako doma. Do krajského kola postoupila ZŠ Jindřichův Hradec, Vajgar v mladší kategorii a ZŠ Dačice, Komenského ve starší. Vítězům gratulujeme a přejeme jim úspěšné zvládnutí krajské soutěže!

Mgr. Ondřej Dokulil

9 / 2019