Výlet do Houbového parku v Roseči – 7. a 8. ročník

Projektový den mimo školu absolvovalo 41 žáků a tři dospělé osoby/dohledy (21 žáků ze 7. ročníku, 20 žáků z 8. ročníku). V 8:00 jsme vyjížděli od základní školy objednaným autobusem. Před devátou hodinou jsme dorazili do Roseče, kde nás uvítala paní majitelka, ve stručnosti nám představila Houbový park a nastínila program.

Pro žáky měli organizátoři připraveny celkem tři okruhy: stezka Voda nad zlato, Houbová stezka a Tajemství trezoru. I z toho důvodu byli žáci rozděleni do tří skupin, aby se prostřídali a nedošlo k hromadění u jedné aktivity. Stezka Voda nad zlato jim umožnila pochopit, proč je pro nás voda důležitá, že dokáže být přínosem, ale může i škodit. Zkoušeli si i různé pokusy s vodou (například, zda vyplave vajíčko na hladinu, když do vody nasypou sůl). Ve druhé části této stezky dostali žáci pracovní list a ve skupince jej vyplňovali, na konci čekala správně vyřešená tajenka. Houbová stezka spočívala v hledání houbových značek v zahradě a následném vyluštění rébusu. Poslední aktivita, Tajemství trezoru, byla pro žáky nejtěžší. Do skupinek dostali papír s hádankami, přesmyčkami, rébusy, které bylo nutné vyluštit, aby získali kód k trezoru. Tato aktivita zabrala nejvíce času, avšak měla velký přínos z hlediska kooperace ve skupině. Po absolvování všech aktivit přišel čas na lehké občerstvení a vyhodnocení dne paní majitelkou. Ta se svými spolupracovnicemi předala žákům odměny za úspěšné řešení úkolů. Žáci si během volné chvíle mohli vyrobit, namalovat vlastní magnetku a dále okusit další doprovodné aktivity v parku nebo ve stodole.

Den byl přínosný zejména z důvodu objevení nových možností spolupráce mezi žáky. Museli si pomáhat, radit si, rada mnohdy přišla od člověka, od kterého by ji nečekali. Program hodnotíme jako velmi dobře připravený a koncipovaný. Do Studené jsme se vrátili všichni v pořádku ve 14:15 hodin.

10 / 2020
Dnes je 29. 10. 2020