Výročí 100 let od založení Československé republiky

Poslední dny se nesou v duchu oslav výročí 100 let od založení Československé republiky. Tento název je nejpřesnější, neboť samotná naše Česká republika již v lednu oslavila 25 let od svého vzniku, právě po rozpadu Československa.

28. října 1918 zazněla v provolání Národního výboru známá formule „Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem ..." Široká veřejnost by jistě ze školních lavic neměla zapomenout, že u vzniku Československa stáli muži jako Edvard Beneš, Tomáš Garrique Masaryk, Alois Rašín, Karel Kramář, Milan Rastislav Štefánik a další.

Významná událost dalekého rozsahu neminula ani naši školu. Rozhodli jsme se uspořádat projektový „půl den“ věnovaný právě zemi v srdci Evropy. V průběhu týdne před výročím probíhaly v jednotlivých třídách přípravy, například zajišťování materiálů, zjišťování informací, domlouvání mezi žáky, kdo se ujme které práce. V pátek 26. 10. vše vypuklo; třídní učitelé ve svých třídách, žáci pracující ve skupinkách, správný pracovní ruch. Každá třída se věnovala jinému tématu, například dokreslení tváře prezidentů, významné události v českých zemích, osudové osmičky, významné osobnosti roku 1918, osobnosti z různých oblastí – sport, hudba, věda, kultura, srovnání minulosti a současnosti (například móda, účesy, dopravní prostředky), státní symboly, fotky naší školy a historie školství ve Studené atd. Přidala se také školní družina, která v průběhu týdne před výročím připravila různé výrobky. Jednotlivé projekty jsou k nahlédnutí v oknech před školou, budeme rádi, když se přijdete podívat a připomenete si toto významné výročí.

Nezapomeňme, že se každoročně 28. října slaví státní svátek s názvem Den vzniku samostatného československého státu (pozor! obchody nad 200 metrů čtverečných jsou zavřeny).

Mgr. Ondřej Dokulil

11 / 2018